onsdag 27 december 2017

Ett inlägg, flera saker

1) Har köpt in ett nytt innehav; Svolder! Det är ett investmentbolag som placerar huvudsakligen i noterade aktier i SME-bolag (små/medelstora bolag). Målet är att överprestera mot Carnegie Small Cap Return Index (CSRX) dvs småbolagsmarknaden. Och med nedan bild måste jag erkänna att de lyckats!  

Deras aktieportfölj består av dessa bolag per 2017-11-30:


AktieAktiekursMarknadsvärdeAndel av substansvärde
SEKMSEK%
Troax297,5386,814,2
Nolato536187,66,9
Platzer Fastigheter46,6166,46,1
Scandic Hotels108,5162,86
Mekonomen150,5154,95,7
Saab406,6154,35,7
GARO177150,55,5
FM Mattsson Mora90138,95,1
Acando27,11365
Boule Diagnostics260133,94,9
Serneke101,75122,14,5
New Wave Group53,75110,64,1
Klövern B11,47107,74
Nobina49,8106,93,9
XANO Industri147,2596,23,5
Nordic Waterproofing70,585,13,1
Magnolia Bostad57,7580,53
Beijer Electronics30,874,72,7
AGES Industri94471,7
Elos Medtech68,7545,91,7
Kambi87,2537,51,4
Verisec122,528,11
Bong116,60,6

Jag tycker portföljen ser intressant ut och aktien kommer att agera komplement till min nuvarande portfölj. Om du vill se min portfölj kan du klicka här!

2) Gick med min nya investering över ett av mina uppsatta mål. Att ha 25 tkr per år i utdelningar!!! Gå gärna in och kika på min sammanställning genom att klicka här!

3) Är på riktigt smått ledsen att våra grabbar från #Pratapengar valt att lägga ner en otroligt uppskattad podd. Jag gillade verkligen podden, mest för att det kändes som att lyssna på två kompisar och få en form av bekräftelse i vardagen att våga stå på sig i sin strategi. Nu har allas vår Nicklas valt att podda vidare i egen regi och har du missat bjuder jag på det andra avsnittet nedan där Nicklas radar upp vanliga investeringsmisstag. Värt att lyssna på, alltid något att lära sig!

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar