lördag 30 december 2017

Ekonomisk sammanfattning 2017

Nu är mitt ekonomiska år slut och det föranleder min andra sammanställning för att se hur det gått! Men innan vi blickar framåt kan det vara kul att titta på hur det såg ut vid min förra sammanställning:

Ekonomiska höjdpunkter 2016
  • Startade året med 391 622 kr och slutade med 477 614 kr dvs en ökning med 85 992 kr eller 21,9%.
  • Har tillfört i snitt 4 850 kr per månad till min pengamaskin
  • Per 161231 hade jag en passiv inkomst på 20 659 kr vilket motsvarar 1721 kr/månad, 56,60 kr/dag eller en timlön på 2,36 kr.
  • Ökat soliditeten med 6,18% till 50,9%.

Hur har det då gått för 2017??


Det har skett en del förändringar i portföljen i form av nya innehav men även att jag tidigare valt att återbetala hela mitt uppskov så storleken på portföljen är minskad. Syftet med återförandet av uppskovet var att jag inte vill vara i skuld till staten plus att räntan aldrig sover. När räntan jobbar för dig är den det åttonde underverket men i det här ränteläget fann jag inget lämpligt placeringsalternativ kopplat till den risk jag är villig att ta och placeringshorisont så då fick Herr Staten sina pengar åter!

Ekonomiska höjdpunkter 2017

  • Startade aktieportföljen i år med 477 614 kr och slutade med 384 450 kr dvs en minskning med 19,5% eller -93 164 kr
  • Däremot ökade min soliditet med 4,63% till 55,44%. Total ökning 10,81% 
  • Har tillfört i snitt 4 817 (-33 kr) kr per månad till min pengamaskin och ytterligare 5 000 kr i månaden till vårt stundande bröllop 2018. 
  • Per 171230 hade jag en passiv inkomst via aktieportföljen på 23 863 kr (+3 204 kr) vilket motsvarar 1 988 kr/månad (+ 267 kr), 66,27 kr/dag (+9,67kr) eller en timlön på 2,72 (+0,36 kr).

Måluppfyllnad?

Ekonomiska mål 2017
  • Sparkvot >28% fördelat på aktiesparande och räntebärande papper
Sett enbart till investeringar i aktier landade jag på 17,61% men lägger vi till bröllopsspar (vilket vi självklart gör) blev det ett rungande 35,89% vilket är klart godkänt!
  • Återinvestera all utdelning
Yessir, inga uttag under året utan allt återinvesterat!

Mål 2018

Hälsa
Träna i snitt 3 gånger i veckan
Klara 10 st pull-ups (klarar max 2 idag)
Nå målvikt till bröllopet vilket skulle motsvara i snitt -1,5 kg per månad

Ekonomi
Sparkvot >30% fördelat på aktier/fonder/räntor
Återinvestera all utdelning
Öka passiva inkomsten med +2500 kr

Hur har det gått för dig?

onsdag 27 december 2017

Ett inlägg, flera saker

1) Har köpt in ett nytt innehav; Svolder! Det är ett investmentbolag som placerar huvudsakligen i noterade aktier i SME-bolag (små/medelstora bolag). Målet är att överprestera mot Carnegie Small Cap Return Index (CSRX) dvs småbolagsmarknaden. Och med nedan bild måste jag erkänna att de lyckats!  

Deras aktieportfölj består av dessa bolag per 2017-11-30:


AktieAktiekursMarknadsvärdeAndel av substansvärde
SEKMSEK%
Troax297,5386,814,2
Nolato536187,66,9
Platzer Fastigheter46,6166,46,1
Scandic Hotels108,5162,86
Mekonomen150,5154,95,7
Saab406,6154,35,7
GARO177150,55,5
FM Mattsson Mora90138,95,1
Acando27,11365
Boule Diagnostics260133,94,9
Serneke101,75122,14,5
New Wave Group53,75110,64,1
Klövern B11,47107,74
Nobina49,8106,93,9
XANO Industri147,2596,23,5
Nordic Waterproofing70,585,13,1
Magnolia Bostad57,7580,53
Beijer Electronics30,874,72,7
AGES Industri94471,7
Elos Medtech68,7545,91,7
Kambi87,2537,51,4
Verisec122,528,11
Bong116,60,6

Jag tycker portföljen ser intressant ut och aktien kommer att agera komplement till min nuvarande portfölj. Om du vill se min portfölj kan du klicka här!

2) Gick med min nya investering över ett av mina uppsatta mål. Att ha 25 tkr per år i utdelningar!!! Gå gärna in och kika på min sammanställning genom att klicka här!

3) Är på riktigt smått ledsen att våra grabbar från #Pratapengar valt att lägga ner en otroligt uppskattad podd. Jag gillade verkligen podden, mest för att det kändes som att lyssna på två kompisar och få en form av bekräftelse i vardagen att våga stå på sig i sin strategi. Nu har allas vår Nicklas valt att podda vidare i egen regi och har du missat bjuder jag på det andra avsnittet nedan där Nicklas radar upp vanliga investeringsmisstag. Värt att lyssna på, alltid något att lära sig!

tisdag 26 december 2017

Har du vinterstädat i din portfölj?

Som så många andra inser jag att året snart är slut. Det är tid för reflektion och nya satsningar mot nya mål.
För min del har året bjudit på några förändringar i portföljen. Jag har insett att preferensaktier inte är något för mig för närvarande. De har en begränsad uppsida och en, för min del, på tok för stor nedsida givet dagens ränteläge. Nu kan man argumentera för att samma nedsida finns på aktiesidan givet ränteläget men jag tycker uppsidan ser mer attraktiv ut för rena aktier. Så ut gick Volati och Klövern.
Några snabba trades gjordes också i Kindred, Evolution Gaming och Dedicare som gav 1000 kr mer till portföljen. Nu gick det bra men jag kände på en gång i magen att det inte var rätt, så de fick snabbt lämna.

Nu till dagens ämne: Vinterstädning

Har du kvittat vinster och förluster?
Om du har aktier utanför ISK finns det goda möjligheter att kvitta en förlust eller vinst. Det kan göra att din skatt för nästkommande år blir lägre, eller om du vill passa på att byta till ett bolag utan att skatteeffekten blir för stor.

 Har du enskild firma? Visste du att du kan sätta av mer pengar till ett pensionssparande än vi "vanliga löntagare"? 
Se över din situation och se till att du får maximalt avdrag för pensionsavsättning, nu när staten har tagit bort all skattereduktion för oss andra! Du kan nämligen avsätta max 35% av din inkomst i näringsverksamheten (max 10 prisbasbelopp).

Sparar du i fonder? Se till att din fördelning fortfarande är korrekt.
Om du exempelvis vill ha 75% aktier och 25% räntor kan det efter något/några år se annorlunda ut beroende på marknadsutvecklingen. Se över portföljdelarna så att du inte tar mer/mindre risk än du vill!

Ta dig tiden att tänka över din aktiestrategi och om du är nöjd med din portfölj.
Är du nöjd med utvecklingen på din portfölj? Vad har gått bra/mindre bra? Kan det vara läge att växla ner på ett innehav för att växla upp ett annat? Kanske dags att ta in ett kompletterande innehav?

Har du några städtips att dela med dig av?

lördag 16 december 2017

Bitcoin, en bubbla?

Hallå igen!
För 10 dagar sen la jag upp ett inlägg med tre klipp som jag hoppas att den vetgirige faktiskt har lyssnat på. Jag gjorde det och fick ut en hel del, varpå jag såg detta klipp två dagar sen och fick en liten "Aha-upplevelse"



En högst personlig reflektion kring hela denna hysteri tror jag har att göra med det globala ränteläget och folks törst efter avkastning. Det är någon form av FOMO (Fear of missing out) som har drabbat våra samhälle

"Fan, över 1000% avkastning på ett år, det vill jag också ha!"

Vet du vad en bitcoin ens är? Eller vad den används till? 

"Nä, inte riktigt, det är väl typ en valuta? Digitalt? Skitsamma, jag vill bara tjäna pengar. Man får ändå ingenting på bankkontot så jag är beredd att chansa".

I vilken värld kan man jämföra bankkonto där staten garanterar 950 tkr om banken skulle gå i konkurs med en kryptovaluta som ingen riktigt förstår sig på och som kan röra sig upp och ner 15-30% på ett dygn??? Jag tror på tekniken, efter att ha lyssnat på avsnitten. Det finns otroligt mycket potential, men som de sa "You wouldn't invest in Yahoo inte the 90's because you believed in the technology of the internet, right?"

Samma resonemang tycker jag mig känna igen för några år sen sen när ALLA skulle tjäna pengar på bostäder. 

"Det går inte att förlora. Det är en garanterad vinst. Får ändå ingen ränta på kontot"

Kolla bara vad som händer nu på bostadsmarknaden
Några av de professionella fastighetsbolagen har problem att sälja bostäder enligt plan. Bostäder i Sverige har gått ner 7,3% på 3 månaders basis (källa HOX publicerad 14/12-17). De som köpt bostad i spekulationssyfte sitter nu ofta med en osåld bostadsrätt som i bästa fall genererar +-0. Härnäst kommer också ett utökat amorteringskrav på belåning  som idag är 2% alternativt 1% som blir 2% alternativt 3% årligen på totala lånebeloppet. 

Jag tänker göra ett inlägg om amorteringskravet längre fram. Bra idé eller waste of time? 
Tyck gärna till!

Jag menar jag förstår alla pengak*ta personer som har kunnat satsa 10-50 tkr i bokningsavgift för att sen två år senare få en vinst på 1 Mkr utan att ens ha flyttat in. Det är klart att, när man hör dem återberätta, tänker FAN det där vill jag också men det tåget har dessvärre gått. Inte med det sagt att det inte är bra, jag tycker nämligen det är sanslöst att dessa spekulationsköpare har kunnat göra såhär och ställa sig i vägen för de som faktiskt vill och behöver en bostad. 


Var det bara jag som fick en HM-chock igår?? Passade på att sänka mitt GAV något med hela (läs ironi) 5 st aktier men man blir helt klart lite orolig när det kommer så få ljusglimtar från bolaget!

Hur agerade ni igår? Köpte/sålde eller satt still i båten?

onsdag 6 december 2017

Vill du lära dig mer om kryptovalutor och blockchain?


Det här ska ABSOLUT INTE ses som ett investeringsråd eller spegla min inställning till investering eller kryptovalutor men om du, som jag, gillar att förkovra dig fick jag genom Börspoddens nyhetsbrev tre intressanta poddavsnitt som helt hjälpte mig förstå blockchain bättre! Kan även rekommendera Betting on Bitcoin som finns på Netflix.





söndag 3 december 2017

Månadssammanställning november


Balansräkning Kneg till Deg
November
Eget kapital
2 600 369 kr
Soliditet (andel av tillgångar som är eget kapital)
55,33%

Ännu en månad till ända och jag måste tyvärr se att soliditeten denna månad gått ned. Inte så kul såklart på enskild månadsbasis men ser man det från januari är trenden trots allt positiv.

Hur har det gått för er?

torsdag 30 november 2017

Disney höjer utdelningen med 7,7%!

Riktigt härlig läsning! För ett tag investerade jag, nästan lika delar i Disney och Warner Brothers, lite för att jag är lite av en nörd och gillar det nya formatet som de erbjuder superhjältefilmer men också för att det är två riktigt fina bolag med många starka rättigheter och finansiella muskler.


Läste idag på Disneys hemsida att de valt att höja den halvårsvisa utdelningen från $0,78 till $0,84, det låter kanske inte som så mycket men på helårsbasis blir det en ökning på 7,7% och det är bannemej inte illa! 

Hur går det för Warner då? Läste lite om deras q3 och här kommer bolagets egna highlights:

  • Revenues increased 6% to $7.6 billion
  • Home Box Office grew Subscription revenues 12%, its highest quarterly growth in 13 years
  • Operating Income grew 11% to $2.2 billion and Adjusted Operating Income grew 13% to $2.3 billion
  • Warner Bros. posted record third-quarter Operating Income and Adjusted Operating Income
  • EPS of $1.73 and Adjusted EPS of $1.82
  • Cash Provided by Operations from Continuing Operations and Free Cash Flow totaled $4.0 billion and $3.6 billion, respectively, through the third quarter, up 12% and 8%, respectively

Ser inte helfel ut i mina ögon, dock finns det en överhängande fråga och det är deras fusion med AT&T. Bolagen är klart för det men i veckan gick Donald J Trump ut och sa att han var emot det och att de skulle göra det de kunde för att stoppa fusionen. AT&T svarar med detta klipp:


Vem har rätt? Only time will tell!

lördag 25 november 2017

Uppföljning till "Att göra rätt för sig"

För nästan exakt en månad sen skrev jag ett inlägg där jag ville betala in del av en reavinst från en lägenhetsförsäljning men åkte på en tråkig överraskning i form av ränta som jag ej blev upplyst om när jag ringde till Skatteverket och rådfrågade. Förbannad och irriterad skickade jag ett klagomål till Skatteverket samma dag som jag såg, i min värld, orättvisan på mitt skattekonto.


Än till denna dag har jag inte fått något svar, vilket är bisarrt. Inte oväntat, men bisarrt. Tänk om det hade varit ett privat företag, du skickar in ett klagomål och inte får svar. Vad händer? Man tar det ännu högre, blir flyförbannad, vill ha (och brukar oftast få) kompensation eftersom "kunden alltid har rätt" oavsett om man faktiskt har rätt eller inte. 
Men Skatteverket? Nä, finns inget att hämta. Inget svar, ingen uppföljning, NADA. 

Jag har inte så mycket tålamod, så jag ringde igår, tog på mig min lenaste röst och största tålamod eftersom jag redan hade ställt in mig på att "Skatteverket är en myndighet, inte privat bolag". Väl framme hos en rådgivare hänvisar jag till mitt registrerade klagomål sen en månad tillbaks och förväntade mig åtminstone ett:
- Oj, och du har inte fått svar än? 
Men fick inte ens en antydan till ånger för arbetsgivarens ovilja att besvara ett klagomål hos rådgivaren. "Släpp det" fick jag tänka och gick vidare i konversationen.

Det jag fick fram från vårt samtal var följande:
Jag sålde 2015 vilket gör att jag borde betalat in pengar till Skatteverket vid två tillfällen, mitten av februari (beloppet över 30 000 kr) och början av maj 2016 (belopp under 30 000 kr) för att slippa få kostnadsränta. Så i mitt fall fick jag två beräkningsgrunder. De räknade alltså beloppet jag ville betala tillbaka och sen 1,25% från 2016 när de hade velat ha in pengarna.

Slutsats: Störigt men regelrätt. Man hade ju velat få den här informationen när man ringde till dem första gången och rådfrågade men nu när jag känner till det hittar jag informationen på deras hemsida och det verkar vara enligt alla regler. Sen får man också ställa 1,25% på beloppet man vill betala in kontra ränta 0,5% på hela uppskovsbeloppet.

tisdag 31 oktober 2017

Månadssammanställning oktober


Balansräkning Kneg till Deg
Oktober
Eget kapital
2 637 277 kr
Soliditet (andel av tillgångar som är eget kapital)
55,66%

Ännu en månad till ända och återigen förvånas jag över hur snabbt månaden, tillika året har gått!

Likt många av mina blogg-kollegor uppvisar portföljen en positiv trend men den främsta anledningen till en ökning av mitt egna kapital med 2,28% är att jag betalade åter 60% av mitt uppskov som jag skrivit om här (öppnas i nytt fönster). Till nästa år avser jag återbetala hela uppskovet men fram tills dess ser jag till att de gör mer nytta på andra ställen!

Månadens inköp:
8 st Xact högutdelande till kurs 110,1
15 st Indutrade till kurs 221,3
2 st Investor till kurs 403,1

Utdelningar: 
0 kr



lördag 28 oktober 2017

"Att göra rätt för sig"

Det var länge sen nu jag skrev av min frustration i vardagen, så det är hög tid att dela med mig av misstag och information som hjälpa andra.
Jag gjorde en mycket lyckad bostadsaffär 2015. Stjärnorna stod verkligen rätt, minusränta, het bostadsmarknad och ett stundande amorteringskrav som eldade på köparna att buda över varann.


Affären gjorde under 2015 vilket gjorde att den togs upp till beskattning 2016, och nu är vi snart igenom 2017. Jag har tidigare skrivit om att betala skatt direkt eller begära uppskov (länk öppnas nytt fönster), och har under året landat i att jag vill betala in en större del av mitt uppskov.
Gjort och sagt ringer jag in till Skatteverket och frågar om det är möjligt och de möjliga för- och nackdelarna med att göra det.


-Inga problem, du kan när som helst betala in. Skriv bara under den här blanketten och skicka in. 

Ok, super tänkte jag! Inskickad, inväntar svar, får en summa att betala in, gör det. Alles gut.....ELLER?

Helt plötsligt får jag en straffränta för att jag betalade in. Svinförbannad ringer jag och kommer till en kvinna som visar noll förståelse och hänvisar till någon obskyr del av deras hemsida där det skulle stå att man får en straffränta när man försöker ge tillbaks lånade pengar till Staten... SUCK.

Man blir ju förbannat trött när man ringer in till "experterna" och specifikt frågar om det kostar något att betala in i förtid och får till svar att det inte gör det. Nu är klagomål inskickat, får se om de kan ta ansvar för felaktigt given information eller om de vill straffa en medborgare som vill göra rätt för sig.

Sammanfattningsvis:
1) Att begära uppskov motsvarar en boränta på 3,25% så behöver du inte pengarna är min inställning att betala in det i samband med deklarationen. 
2) Lita inte blint på experterna
3) Kneg till Deg är ett rikspucko som inte lyssnade på sitt egna råd

Ha en fortsatt fin helg och fortsätt vara grymma!

måndag 2 oktober 2017

Månadssammanställning Q3


   
Balansräkning Kneg till Deg
September
Eget kapital
2 619 397 kr
Soliditet (andel av tillgångar som är eget kapital)
55,49%

Denna månad blev det en enkel köpnota på 25 st Axfood till det facila priset av 136,90 kr och en laddning av min fondportfölj med 2 000 nybeskattade kronor. Sen årsstarten har jag ökat mitt egna kapital med 2,06% vilket känns smått otroligt! 

Mitt totala sparande har ökat i sämre utsträckning än index men jag tror att uthållighet är nyckeln här. De bolag jag har känner jag mig bekväm med och har inga problem att öka i dem, speciellt inte när köpläge infinner sig!


lördag 2 september 2017

Trevlig överraskning, Handelsbanken!



Inget långt inlägg här inte, men läste precis i ett utskick att Handelsbanken nu valt att sänka avgiften på några av deras fonder:

SHB Sverige OMXSB Index 0,2 % (0,4 %)
SHB Europafond Index 0,2 % (0,4 %)
SHB USA Index 0,2 % (0,4 %)
SHB MSCI Emerging Markets Index 0,6 % (0,8 %)

Som jag nämnt i ett tidigare inlägg om min fondportfölj (länk här) har jag en uppdelning där deras USA index och Em. marketsfond ingår. Genom denna sänkning går min genomsnittliga årliga förvaltningsavgift från 0,47% till 0,39% utan att jag behöver lyfta ett finger.

Gratis pengar, YAY!

tisdag 22 augusti 2017

Har jag tjänat in mitt träningskort?


Vart ska jag börja? Jag har börjat få in en ny rutin under sommaren, och det är att gå upp 45 minuter tidigare än jag vanligtvis gör och istället för att sitta hemma och ta det tok-lugnt med en kopp kaffe är jag bland de första in på gymmet och kör ett styrkepass ca 5-6 gånger per vecka. Mitt träningskort kostar 480 kr per månad vilket ger mig en kostnad per träningspass på 24 kr om vi räknar på 5 pass per vecka.
Nu har jag sån tur att gymmet jag går till tänker lite extra på oss stackare som går upp med tuppen, att de bjuder på en kopp kaffe. Det har gjort att jag bytt ut min kopp kaffe hemma mot en gratiskaffe #sparadkrona. Skulle jag köpa kaffet på Pressbyrån eller hipster Joe and the Juice skulle jag definitivt gå plus på att ha mitt gymmedlemskap, men nu dricker jag hemma så än så länge har jag inte gått plus ekonomiskt.


Vad finns det kvar att tjäna in på?
I samband med att jag bestämde mig att satsa på träningen passade vi på att se över maten och började med en Keto-diet. För er som är obekant med upplägget kan man enkelt säga att det är LCHF on ACID! LCHF är rätt liberalt med upplägget, skit i kolhydrater och smäll i dig fett och protein i mängder. Keto-dieten, där räknar man t om kolhydrater från grönsaker och sätter en gräns på max 10g kolhydrater per dag (motsvarar 400 kalorier), 25% av ditt dagliga kaloriintag från proteiner och 70% från fett.  


Genom att jag planerar mina inköp bättre och numera inte äter ute, vilket jag gjorde nästan varje dag sparar jag ca 70 kr varje arbetsdag och nu har jag helt plötsligt gått från RÖTT till SVART i min utgiftspost.

Passar även på att skryta lite; har tappat 4 kg på 22 dagar. Vad är det värt?


söndag 20 augusti 2017

Inspiration till att skapa din egna portfölj!

Hur ska jag skapa en schysst portföljfördelning? Har jag valt rätt bolag? Vilken fördelning bör jag ha?


Det är några av frågorna som man kan brottas med när man ska starta sitt sparande eller om man sparat ett tag och börjar ifrågasätta sina val av bolag. Innan jag delar med mig av mina tankar kring detta vill jag bara förtydliga, eftersom jag själv har en stor övervikt i Handelsbanken, att min långsiktiga plan är att öka upp i mina andra bolag för att få en jämnare fördelning och därmed ett mindre beroende av enskilt bolag. Nåväl med det sagt, kör vi igång!

Använd din expertis! 

Är du verksam inom en viss bransch eller har brinnande intresse för något som du kan omsätta till aktieplaceringar? Använd det!

Ta inspiration från andra!

Det finns många intressanta bloggare som har väl utstuderade strategier och analyser att ta del av. För min del har jag listat några till höger som jag följer och blir inspirerade av. Om inte annat är det kul att följa personers utveckling och bli motiverad att göra detsamma! Dock vill jag understryka att man ALDRIG ska följa någons råd utan att själv göra sin hemläxa. Hur gör man det då? Läs andras tankar, gärna motsatt åsikt. Läs på DI, Veckans affärer, läs köp och säljrekommendationer som finns tillgängliga hos din nätmäklare/bank.

Sno ett koncept!

Vi har många duktiga fondförvaltare i Sverige som lyckats slå index. Vad investerar de i? Det är ganska lätt att ta reda på idag. Gå in på deras hemsida och kolla innehaven! Finns det något bolag där som du inte känner till, som du vill ta reda mer på eller har de ett av dina favoritbolag men med annorlunda vikt?
Nedan följer ett exempel från Avanzas öppna sida för Didner & Gerges Aktiefond

Se till att ha tillräckligt många bolag i din portfölj!

En allmänt given tumregel är 12-15 bolag om man tittar runt hos olika aktörer eller lyssnar på poddar. Jag är inte av annorlunda åsikt, men ett enkelt sätt att uppnå detta är att köpa investmentbolag. Jag tycker att det här är ett utmärkt sätt att snabbt och kostnadseffektivt få en bredare exponering i din portfölj än om du bygger upp en position i taget. Några exempel på investmentbolag är Investor, Industrivärden, Kinnevik, Svolder för att nämna några. Vill du hellre ha ett koncept med investmentbolag klart har våra kära vänner på Spiltan en fond som helt investerar i investmentbolag, både inom Sverige och globalt. Om du hellre vill stockpicka investmentbolag kan du kika nedan för att se deras val av investmentbolag i Sverige och fördelningen dem emellan!

Det finns massa sätt att få inspiration och det här var några av mina sätt.
Hur får du inspiration? Lämna gärna en kommentar och dela med dig!

lördag 22 juli 2017

Begära uppskov eller betala skatt direkt?

Precis som titeln antyder ska jag nu försöka att redogöra för min åsikt i ämnet och belysa för- och nackdelar.

Bakgrund:


Om du som jag ägt ditt boende i Sverige under några år finns det god chans att du gjort en superaffär! Bara de senaste 12 månaderna har Housing Index (HOX) gått upp med 9,7% vilket är en imponerande uppgång även om OMX 30 på ett år presterat 14,45%. Det finns dock en viktig skillnad som är värd att ta upp; under detta år som bostadspriserna har gått upp med nästan 10% har även en hel del lagstiftning gjorts för att få bukt på svenska folkets skuldsättning. Dels är det egna insatsen som gått från 0% (långt bak i tiden) 10% (lite närmre i tid) och nu 15%. Sen lägger vi till att du nu har en tvingande amortering om du inte har 50% av det du köpte bostaden för liggandes under huvudkudden.



Ett snabbt räkneexempel: 
Köpte du en lägenhet i Sverige för ca ett år sen för 1 000 000 kr var du tvungen att lägga in 100 000 kr vilket ger 900 000 kr i skuld och inget amorteringskrav. Du säljer nu lägenheten, och den har gått upp med snittet till 1 097 000 kr. Superkul! Grattis! Men... du måste ju köpa nytt ifall du fortfarande vill äga ditt boende och nu har ju marknaden blivit dyrare. Lägenheten du var sugen på förra året som kostade 1 300 000 kr kostar nu 1 426 100 kr (+9,7%).  Hade samma regler getts som förra året hade du behövt lägga in 142 610 kr i insats och ha 0 kr i amorteringskrav, men nu måste du lägga in 213 915 kr plus att du behöver amortera 2 021 kr.

Vad är min poäng? Såhär ser kalkylen ut, år för år:
År 1 Lån 900 000 kr * låneränta ca 2% + amorteringskrav (0 kr) = Månadsutgift på 1 500 kr
Vinst på bostad 97 000 kr + föregående insats = 197 000 kr. MEN detta är under förutsättning att du skjuter upp beskattningen, annars kommer du endast att ha 75 660 kr (vinst*0,78).

Vi utgår från att vår vän här har varit duktig och sparat undan 10% av sin lön och att han har en nettolön på 20 000 kr. Han har då 24 000 kr undanstoppat till nästa bostad dvs totalt 221 000 kr om han väljer att skjuta upp vinsten och 99 660 kr om han betalar skatten på en gång. 

Om inte vår vän skjuter upp skatten har han inte råd att köpa den nya bostaden. Och kalkylen blir enligt följande:
År 2 Lån 1 212 185 kr * ränta ca 1,5% + amorteringskrav (2 021 kr) = 3 536 kr 

Det som är det viktiga att hålla koll på är att du betalar skatt på 0,05% på uppskovsbeloppet som i detta fall är 97 000 kr och inte den uteblivna skatten till staten på 21 340 kr. 485 kr per år alltså.
Nu kan man argumentera för att utvecklingen på bostaden kan gå upp mer än så eller att man kan begära uppskov och investera, men då har du bostadsutvecklingsspekulation eller marknadsrisken i aktier och/eller obligationsmarknaden. Det enda du vet med säkerhet är att Staten i slutändan kommer att vilja ha sina pengar och som jag lärde mig på universitetet:

"Räntan sover aldrig...!"
Mitt tips är därför, om du har möjlighet, betala så mycket skatt du kan så snabbt du kan så att Magdalena Anderssons lador inte fylls på din bekostnad!




Hur tänker du? Skjuta upp och investera/placera eller betala allt på en gång?


torsdag 13 juli 2017

Svänger snabbt i hockey!


Jag nämnde i mitt förra mail att jag hade tagit in lite nya bolag, och visst det har jag gjort men ett av dem har åkt ut och ett annat fick ta plats. Jag börjar märka mer och mer att min portfölj börjar likna "uttråkad-portföljen". Vad jag menar med det är att det finns mycket affärer och pengar att tjäna på att personer idag är uttråkade. Jag lyssnar på en hel del poddar varje vecka för jag tycker det är ett perfekt sätt att snabbt kunna ta till sig ny information, relevanta ämnen inom områden där jag har ett intresse. I en av dessa (25 minuter) intervjuade de en amerikan som tidigare hade varit delaktig i ett framgångsrikt rockband och som numera drev ett modebolag och en stor hostel-kedja i Thailand. Han namnde kort att det fanns olika trick att få personer att dricka mer och de handlade om att skapa social ångest. Och det kan man göra genom att bland annat höja musiken så att man inte kan prata utan istället mest sitter och blir uttråkad/får ångest av att man inte pratar, och vad gör man då....? Dricker mer!
Så det fick mig att grubbla lite mer. Vad gör folk för att slippa ur jobbiga situationer. Jo, de skulle kunna shoppa. Dricka. Röka. Snusa. Resa. Konsumera. Äta. Spela. Träna.
Och visst kan man bygga upp en portfölj kring detta!?
Shoppa- Zalando, HM, RNB, Inditex
Dricka - Kopparbergs
Röka/Snusa - Swedish Match
Resa- SAS
Konsumera - vilket i förlängningen kan leda till Intrum Justitia
Äta - McDonalds, Yum Brands, Cloetta
Spela- Starbreeze, Paradox, Evolution Gaming, Kindred
Träna - Actic

Nu har jag inte alla ovan men det slog mig att det är inte helt tokiga bolag och en del av dem finns redan i min portfölj. Hur ser ni på det här? Är jag något på spåren eller spårar mina grubblerier ur?

lördag 1 juli 2017

Nytt på bloggen och portföljen

Nytt på bloggen

Inte nog med att halva 2017 har gått och det är hög tid att sammanställa och begrunda, så har jag tagit mig tid att sammanställa alla aktieplaceringar, från aktiva innehav (KTD-portföljen) till pensionspengar i diverse pensionslösningar, för att på ett lättare sätt få överblick kring mina innehav och andel av mitt totala aktieägande. Till exempel har jag sålt av Handelsbanken under juni månad i min aktiva portfölj medan jag totalt sett fortfarande har en stor stek i bolaget, och hade jag inte zoomat ut lite från den aktiva portföljen hade jag kunnat fastna i tanken att jag inte vill stänga min position i Handelsbanken helt och eventuellt agerat annorlunda.

Sammanställningen kan ses i höger på bloggen men antal och % av min totala portfölj.

Jag har även passat på att uppdatera min målsida som man kommer åt här.

Jag har även lagt till en samlingssida för användbara finansiella verktyg som jag använder mig av. Den kan du komma åt här

And now...for something completely different

Portföljförändringar

Jag har frigjort en del pengar genom försäljningar och tagit in en del nya innehav:

The Walt Disney Company
Time Warner
Dedicare

Investeringstankar

Xact Högutdelande tänker jag vikta upp under resterande år om det inte sker stora korrigeringar nedåt på de bolag jag äger. Ett bolag som fått lite för mycket stryk enligt min mening är Intrum Justitia som också är ett bolag jag planerar öka i min portfölj, givet deras sammanslagning med Lindorff och en ränteläge som på sikt bör gå upp vilket gynnar deras verksamhet.

 


söndag 4 juni 2017

Warner Disney?

Ytterligare en vecka till ända och det jag kan lägga bakom mig, förutom en sjuh*****es jobbvecka, är att jag landat i några större frågor. Några rent instinktivt och andra genom överanalysering men magen känns lugn och det är min viktigaste kompass i livet!

Genomförda aktieaffärer

Har sålt... (trumvirvel) 2 000 st Handelsbanken till kurs 122,50 kr. Många andra bloggare verkar ha köpt på sig Handelsbanken i veckan så med varm hand räcker jag över mina aktier och hoppas att de fortsätter sin makalösa resa i era kapabla händer!
Varför? Dels har jag haft dem länge och har under denna tid dubblat min investering, men det är inte huvudsyftet till försäljningen. Under veckan har jag sammanställt alla mina aktieinvesteringar (aktiva och pensionspengar) och insett att jag trots att jag säljer posten kommer jag ändå ha ett kärninnehav i min favoritbank.

Biobesök i helgen ...

Har en underbar sambo som överraskade denna, något nördiga/insatta, kille på bio. Och det var inte vilken film som helst, utan Wonder Woman som jag velat se sen jag fick reda på att de skulle göra filmen. Det är nämligen såhär, att när jag var liten på 80/90-talet fann jag ett intresse i tecknade serier, både på TV och i serieform. De två största då som jag minns var Marvel med sina X-men (Wolverine, Jean, Professor Xavier mfl), Avengers (Iron Man, Hulk, Thor mfl) och Spindelmannen samtidigt som konkurrenten DC Comics bjöd på Justice League (Stålmannen, Batman och Wonder Woman m fl) och The Flash för att nämna några. Om vi zommar ut från Sverige och kollar på USA-marknaden är och var marknaden för detta stor. Marvel och DC skapade egna serier för var och en av sina hjältar, spin-offs och leksaker fanns det gott om för föräldrarna att köpa till sina ungar som med stora Bambi-liknande ögon bönade och bad om en actionfigur på sin favorithjälte.

... vilket ledde mig in i måndagens kommande aktieköp

På måndag har jag bestämt mig att köpa två lika stora poster i vardera Walt Disney och Time Warner Inc. Walt Disney äger Marvel, Star Wars och självklart alla Disney-filmer medan Time Warner äger HBO, Warner Brothers  (som i sin tur äger bla rättigheterna till DC) och Turner. När man är inne på Time Warners sida inser man hur mycket de producerat och att de likväl som Disney har ett koncept som funkar och personligen tror jag att alla gillar att bli underhållna. Dessa två bjässar kan underhållning och därför väljer jag att investera i dem!


Slutligen vill jag försöka rättfärdiga mitt kommande köp med att publiken, efter att Wonder Woman var slut, brast ut en spontan applåd som inte blev pinsam eller slutade tvärt. Tvärtom höll den på länge och jag och sambon stämde in i den. Lägger jag då till lite egna erfarenheter av att Batman vs Superman fick dålig kritik men drog in massor med $ kan jag bara utgå från att den här kommer gå bra och därmed bana väg för kommande DC-filmer.


Ha en riktigt skön söndag, ni som orkar läsa igenom mitt något långa inlägg.

May the market be ever in your favour!